Tvůrcast

Podcast pro všechny, kteří natáčejí videa, nahrávají podcasty, píšou blogy, posílají newslettery. Pro ty, kteří už tvoří, i ty, kteří se tvořit chystají. Každý týden probereme jedno téma, které se vám šikne, abyste se svým obsahovým projektem nezahučeli ve slepé uličce. Hlavní pravidlo? Minimum omáčky, maximum praxe.

Tvůrcast vzniká ve spolupráci s platformou Pickey.cz – na té si jako tvůrci můžete nechat za svůj obsah zaplatit díky předplatnému. A pokud se vám Tvůrcast líbí, můžete ho podpořit.

Přehled epizod

Epizoda 15: Jak získat platící podporovatele

Když budujete obsahový projekt, jste uprostřed boje o pozornost. A takový boj nezvládnete s prstem v nose. Potřebujete mít po svém boku ty nejvěrnější fanoušky. Pokud je nedokážete oslovit, nebudete vydělávat.

Epizoda 14: Jak přemýšlet o vlastním placeném obsahu

V Česku funguje několik monetizačních platforem, které spojují obsahové tvůrce a jejich fanoušky. Pro ty z vás, kteří se chystají se svým placeným obsahem přiskočit na palubu, je to dobrá zpráva. Ale jak o vlastním placeném obsahu přemýšlet?

Epizoda 13: Jak na dobré rozhovory

S rozhovory se roztrhl pytel a hlavně v podcastovém světě to vypadá, že podcast bez rozhovoru jako by snad ani nebyl podcast. Rozhovory jsou všude, protože je lidé mají rádi a oceňují jejich autenticitu. Ale jak na ně, aby byly dobré?

Epizoda 12: Vše o odhlašování. A proč se z toho nepodělat

Každý rozchod je složitý. A bolí. Kupodivu sem patří i ty chvíle, kdy vám dá vale čtenář vašeho newsletteru. Že je to směšné? Možná. Ale i řada zasloužilých newsletteristů přiznává, že trvalo celkem dlouho, než se s odhlašováním odběratelů srovnali. O odhlašování se proto dozvíte vše – abyste z toho neměli tak těžkou hlavu.

Epizoda 11: 5 typů obsahových newsletterů. Ať víte, co psát

Obsahové newslettery jsou skvělým nástrojem pro budování vlastního publika. Možná už jste načatí a chcete je začít posílat – jenže nevíte, jaký by vám seděl. Poslechněte si o pěti typech obsahových newsletterů, jako stvořených pro sólotvůrce nebo menší týmy.

Epizoda 10: Obsahu je hromada. Vyberte pro svoje publikum ten nejlepší

Obsahu je tolik, že z toho většině jeho konzumentů jde hlava kolem. Jenže – tím se zároveň změnila pravidla hry. Dříve byl nedostatkový obsah a obsahoví tvůrci sytili hladové publikum. Dneska je nedostatková pozornost. A to přináší i novou příležitost – obsahové kurátorství.

Epizoda 9: Návod na spolupráci. Proč si nehrát jen na vlastním písečku

Velkou část obsahových projektů tvoří sólopodniky. Jenže každý, kdo někdy jezdil na kole, ví, že v pelotonu se jede líp než osamoceně v úniku. Obzvlášť když navrch ještě pořádně fouká. Ale ani jako sólotvůrci do toho nemusíte šlapat sami.

Epizoda 8: Patří podcasty na YouTube? A jak na to?

Možná vás to překvapí, ale podcastům vládne YouTube. Na první pohled to zní jako nesmysl, jenže statistiky mluví jasně. I o nich bude řeč. Tím nejdůležitějším tématem této epizody je ovšem to, na co všechno myslet a co udělat, abyste se svým podcastem na YouTubu uspěli.

Epizoda 7: Co dělat, abyste vydrželi. Jak na tvůrčí dlouhověkost

Když s obsahovým projektem začínáte, máte výhodu, že nikoho moc nezajímáte. Zprvu tak není podstatná kvalita, ale to, že se můžete učit. A díky tomu pak překonat skleněný strop mnoha tvůrců – tři díly podcastu, tři vydání newsletteru, tři články na blogu apod. Vážně, většina tvůrců nepřežije tři pokusy dostat svůj obsah mezi lidi.

Epizoda 6: Rychlokurz přežití pro obsahové tvůrce

Když se chcete stát tvůrci, měli byste na začátku pár věcí vědět. Třeba to, že vás obsahový projekt může semlít, když si nedáte pozor. Tenhle díl berte jako kápézétku pro každého obsahového tvůrce, protože podle průzkumů bývá riziko vyhoření nepříjemně vysoké.

Epizoda 5: Jaké domácí úkoly udělat, než pošlete první newsletter

Máte už sepsaný první newsletter? Fajn. Je skvělé, že jste se nezasekli v bludném kruhu plánování a opravdu něco vytvořili. Ale to ještě není všechno – je pár věcí, které byste před první rozesílkou měli stihnout. V této epizodě zjistíte, které to jsou.

Epizoda 4: Vlastní newsletter není tak blbý nápad, jak říkají všichni okolo

Když vám poradíme, abyste lidem posílali vlastní newsletter, možná si budete nevěřícně ťukat na čelo. Jenže newslettery nemusí být jen prostoduché prodejní e-maily. Do e-mailů můžete svým odběratelům posílat obsahové newslettery, které dávají hlavu a patu. Nejenže vás budou číst, ale taky doporučovat dál.

Epizoda 3: Jak spustit podcast. Krok za krokem k první epizodě

Přemýšlíte, jak začít s podcastem? Tady je pár tipů, od kterých se můžete odpíchnout. A kupodivu nebude řeč hlavně o technice. Spíše o tom, jak podcast nastavit, abyste ho zvládli rozjet a provozovat dostatečně dlouho na to, abyste s ním uspěli.

Epizoda 2: Jak získávat odběratele a budovat publikum

Když startujete obsahový projekt, jedno jaký, bývá nejčastější obavou, jestli to vůbec bude někoho zajímat. Abyste si udrželi motivaci, potřebujete publikum. To se snadno řekne, hůř udělá. Většina obsahových projektů začíná na nule. Nebo jen s minimem fanoušků. Tady máte kuchařku, jak se pustit do budování publika.

Epizoda 1: Jak přestat jenom konzumovat a začít něco tvořit

Většina lidí obsah na internetu jen konzumuje. Tvůrců je jako šafránu. Pokud mezi ně chcete patřit, je to skvělé! Možná tušíte, že to nebude jen tak. Zároveň to ale není žádná raketová věda. Pro začátek stačí udělat sedm kroků – v této epizodě si poslechněte, jaké to jsou.